Vlastnosť prispievajúca k pokoju všetkých

Autor: Jozef Kortez | 18.6.2015 o 8:47 | (upravené 18.6.2015 o 9:04) Karma článku: 5,18 | Prečítané:  425x

Jedna myšlienka anglického básnika Josepha Addisona ja vyjadrená týmito jednoduchými slovami: ´Nič nie je príjemnejšie ako pravá skromnosť´! Jednoduchá veta, ale vyjadruje hlbokú múdrosť zo života, ktorú by si mali osvojiť všetci!

Len si predstavme, aký krásny by bol svet, keby každá osoba v ňom prejavovala pravú skromnosť. Všetci by boli menej požadovační a členovia rodiny by sa menej hádali! Továrne a zamestnávateľské firmy by nesúťažili a národy ba nebojovali medzi sebou!

Ale skromnosť nie je prirodzenou vlastnosťou dnešných nedokonalých ľudí. Na získanie tejto vlastnosti sa preto vyžaduje určité úprimné a poctivé úsilie. Okrem toho, skromnosť môže zároveň znamenať niekoľko vecí v živote ľudí.

Môže to byť neprítomnosť namyslenosti alebo pýchy a márnivosti spolu s odmietaním vystatovania sa vlastnými schopnosťami, úspechmi alebo majetkom! Jeden slovík definuje túto vlastnosť ako ´rešpektovanie hraníc´.

Pretože skromný šlovek vždy rešpektuje hranice alebo limity slušného správania a zároveň uznáva, že existujú hranice, pokiaľ ide o to, čo by mal robiť a čo je schopný robiť. Pozná veci, na ktoré má a na ktoré nemá právo.

A to sú hranice, ktoré by mali rešpektovať všetci, ale zvlášť tí, ktorí dnes žiadajú o pomoc!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom niekto meria dusičnany v zelenine a ovocí.

KULTÚRA

Dán o knižnom trhu: S mafiánskymi praktikami som sa nestretol

Spisovateľ má s podnikateľmi zlú skúsenosť.


Už ste čítali?